معرفی انواع اجاق گاز صفحه ای یا توکار

کمی قبل در خانه های ما ایرانیان اجاق گاز های روکار و یا مبله ساده استفاده می شد و هیچگونه اجاق گاز صفحه ای در آن زمان وجود نداشت؛ با توجه به محدودیت نوع و برند انتخابی، صرفا بر اساس رنگ و یا فضای قرار گیری گاز خلاصه می شد. اما در حال حاضر در بازار انواع مختلفی از اجاق گازهای توکار یا همان رو میزی وجود دارد که این موضوع می تواند انتخاب نوع یا برند را کمی سخت نماید. ما در این متن می خواهیم توضیحی جامع از انواع اجاق گاز و نقاط مثبت و منفی مربوط به هر کدام را ارائه کنیم، تا شما بتوانید انتخاب مناسب تری داشته باشید.

گاز رومیزی

انواع اجاق گاز صفحه ای یا توکار  Built In Stove

اجاق ها به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند 1- اجاق گازی و 2- اجاق الکتریکی یا برقی  نوع اجاق مورد نظر بسیار مهم است. انتخاب از بین اجاق های گازی و الکتریکی کار ساده ایست معمولا در میهن عزیزمان بجز مناطقی که امکانات لوله کشی گاز وجود ندارد و یا امکان استفاده از کپسول گاز هم نیست انتخاب اجاق برقی مطرح می شود در غیر اینصورت اجاق گازی انتخاب اول می باشد. در نوع گازی، مدل های شیشه ای، استیل، استیل و شیشه موجود اند ؛ و در مدل الکتریکی، مدل های سرامیکی،  القایی و صفحات برقی در در بازار عرضه می شوند. مدل های مختلف از المنت های حرارتی وجود دارد که و معایب و مزایای خاص خود را دارند. بعضی از مدل ها برای انواع خاصی از قابلمه ها و ماهی تابه ها طراحی شده اند .

گاز رومیزی

اجاق صفحه ای گازی

اجاق گازی از مشعل هایی با شعله های گاز سوز قابل رویت بهره می برد، که جای قرار دادن ظرف ها روی آن مشخص شده است. این نوع اجاق ها نمونه ی سنتی هستند که هنوز هم طرفداران خاص خود را دارند و علاوه بر این، گزینه ی آشپز های حرفه ای در آشپزخانه ها هستند.

برند های ایرانی تولید کننده گاز صفحه ای:

اجاق گاز اخوان

 گاز استیل البرز

ایلیا استیل

کن

بیمکث

داتیس

سینجر

اسنوا

گاز آلتون

دانلود رایگان خانه رویایی با برادران اسکات قسمت 10 با دوبله فارسی

{{ vc_btn: title=%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C+%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF+%DA%A9%D9%84%DB%8C%DA%A9+%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF&color=warning&align=center&link=url%3Ahttp%253A%252F%252Freluxe.ir%252Fdownload%252FKhanehaye_Royayi_Ba_Baradarane_Eskat_Episode_10_720.zip%7C%7Ctarget%3A%2520_blank%7C }} طراحی دکوراسیون با خانه‌های رویایی برادران اسکات قسمت 10 در این قسمت از سری برنامه خانه رویایی با برادران اسکات دوبله فارسی قسمت 10 ، «کریگ» و «لورل» که در دوران دبیرستان بهنرین دوستان همدیگر بوده‌اند، به سرعت خانه‌ی قدیمی‌شان را فروخته‌اند و در حال حاضر در خانه‌ی مادرشان زندگی می‌کنند تا زمانی که خانه‌ی دلخواه و رویایی خودشان را پیدا کنند. اما از آنجا که

مزایا اجاق گاز صفحه ای

 • حرارت سریع و قدرتمند
 • انعطاف پذیری کامل – عدم وجود فواصل درجه ی تنظیم حرارت
 • استفاده آسان
 • قابل استفاده با هر لوازم آشپزی
 • هزینه بری کمتر نسبت به مدل های الکتریکی
 • خنک شدن سریع فضای گاز بعد از استفاده

 

معایب اجاق گاز صفحه ای:

 • نیاز به گاز
 • تمیز کردن آن بخاطر پنجره های مختلف آن ، می تواند مشکل باشد.
 • کارایی کمتر نسبت به مدل های القایی.
 • بعضی ها معتقد اند طراحی آنها زیبایی کمتری دارد.
گاز صفحه ای

انواع اجاق گاز صفحه ای 

حال به معرفی انواع اجاق صفحه ای گازی می پردازیم :

اجاق گاز صفحه ای شیشه ای

این مدل اجاق گاز صفحه ای همانند مدل معمولی گازی هستند با این تفاوت که مشعل های آن بجای فلز، روی یک صفحه شیشه شفاف نصب شده اند؛ که این علاوه بر داشتن همه ی خصوصیات اجاق گازی باعث زیبایی بیشتر و تمیز کردن آسانتر آن ها می شود. اما دارای معایبی نیز هست از جمله اینکه اجاق های شیشه ای به دلیل ماهیت آن گرد و خاک را بیشتر جذب میکند و در رنگ مشکی این بیشتر به چشم می آید.

اگر از اجاق گاز شیشه ای مناسب و استاندارد استفاده نکنید انتظار این را داشته باشید که در اثر ضربه و یا حرارت شیشه آن دچار مشکل شود. اما در اجاق های استاندارد و با کیفیت این موضع بسیار به ندرت اتفاق می افتد. گاز سفید شیشه ای و گاز شیشه ای مشکی و در برخی برندها به صورت رنگی موجود می باشد.

اجاق گاز صفحه ای استیل

این مدل اجاق گاز صفحه ای نیز از گاز برای احتراق استفاده می کنند با این تفاوت که جنس صفحه آن از استیل می باشد که در دو نوع استیل معمولی و استیل ضد خش عرضه می گردد. کیفیت استیل به کار رفته شده در این نوع بسیار حائز اهمیت می باشد در صورت استفاده از استیل نا مرغوب پس از مدتی کار کرد اجاق گاز دچار تغیر رنگ می گردد. همچنین با توجه به انتقال حرارت صفحه استیل برخی اوقات ملاحظه شده اجاق های غیر استاندارد و بی کیفیت حرارت را به کلید ها منتقل می کنند و پس از مدتی کلید ها دچار مشکل می شوند پس در انتخاب گاز صفحه ای استیل دقت نمایید. از جمله مزایای این گازها می توان به زیبایی ، استحکام و دوام بیشتر، اشاره نمود.

گاز صفحه ای

اجاق گاز صفحه ای شیشه و استیل

همانطور که از نام آن پیداست این اجاق گاز صفحه ای ترکیبی است از شیشه و استیل که معمولا این ترکیب زیبایی خاصی را به بیننده القا می کند. البته این ترکیب فقط جهت زیبایی کاربرد ندارد بلکه بعضاً باعث استحکام و دوام بیشتر نیز می گردد.

اجاق صفحه ای الکتریکی 

اجاق های الکتریک که در مناطق خاص کاربرد دارد به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

اجاق سرامیکی

عبارت اجاق سرامیکی، در واقع به مهمترین ویژگی آن، یعنی شیشه ی سرامیکی براق، بر می گردد. که این عبارت اساسا برای اجاق های گاز روی شیشه و القایی استفاده می شود. با این حال، اگر محصولی را با تبلیغ سرامیکی دیدید، بدانید عمکرد آن  الکتریکی است و روش کار های مختلف و زیادی را شامل می شوند.

یکی از این روش ها، المنت های درخشنده استاندارد است، که فضای پخت و پز را با انتقال گرما از زیر شیشه حرارت می دهد؛ و این در حالیست که اجاق های پیشرفته ی هالوژنی از یک فرم مخصوص نور قرمز برای حرارت دادن به ظروف بهره می برند. این روش برای شما تجربه ای شبیه به اجاق های گازی را در استفاده از نوع الکتریکی آن به ارمغان می آورد ( یعنی سطح انتقال حرارت سریع  با کنترل دقیق تر ).

انتخاب شیرآلات آشپزخانه بر اساس نوع نصب آن ها

زمانی که تصمیم به انتخاب شیرآلات جدید و خرید آن ها برای آشپزخانه خود دارید، می بایست تمام اطلاعات لازم از نحوه نصب، کیفیت و …. را بدانید تا نیازهای شما به خوبی برطرف شود. در نگاه اول شیرآلات در آشپزخانه فقط تامین کننده آب سرد و گرم برای شست و شو و پخت و پز می باشند. اما فراتر از آن شیرآلات نشان دهنده سبک طراحی آشپزخانه شما هستند.

مزایا 

 • طراحی زیبا و لوکس
 • قابلیت طراحی کورین و  بدون حاشیه برای دسترسی راحت به اپن و اجاق
 • تمیزکاری راحت به دلیل فلت بودن آن

 

معایب

 • معمولا گرانتر از نوع صفحات الکتریکی و اجاق های گازی هستند.
 • با وجود المنت های استاندارد و درخشان، حرارت بطور متناسب اطراف و مرکز ظروف توزیع نمی شود و کنترل آن نیز سخت خواهد شد.
 • سطح پخت و پز زمان زیادی را برای گرم شدن و سرد شدن، می برد.
گاز صفحه ای

اجاق صفحه ای القایی

روش این نوع اجاق ها در گرم کردن ظروف شما بسیار خاص است. آن ها یک میدان مغناطیسی میان المنت القایی و ظرف قرار داده شده بروی آن ایجاد می کند، و بجای تلف کردن انرژی در گرم کردن اطراف سطح اجاق، ظروف را مستقیما گرم می کند. در نتیجه، بجز محل قرار گیری غذا بقیه سطوح خنک می ماند.

اجاق گاز برقی بیمکث رو میتوانید از طریق لینک مشاهده کنید.

مزایا

افزایش حرارت بسیار سریع

کارآمد، به این دلیل که انرژی روی سطح تلف نمی شود .

طراحی های زیبا

کاهش انتقال گرما به محیط آشپزخانه

معایب

از این اجاق ها فقط با  ظروف خاص می توان استفاده کرد. ( ظروف فلزی و آهنی ایدهال هستند ولی ظروف آلومینیومی یا مسی کارایی ندارند، مگر اینکه مرکز آن ها لایه ی مخصوص برای میدان مغناطیسی داشته باشد )

اجاقهای القایی معمولا  گران تر از سایر محصولات مشابه می باشد.

اجاق های دومینو

نام این اجاق ها با توجه به شباهت آن به دومینو برگرفته شده است. اجاق های دومینو در انواع طراحی های گازی، سرامیکی، القایی یا صفحات حرارتی موجود اند. یعنی شما با انتخاب این اجاق ها همزمان می توانید از داشتن اجاق های الکتریکی، و گازی بهره ببرید. البته تعداد و نوع آن بستگی به سلیقه شما دارد.

مزایا 

استفاده از فضای بهینه در آشپزخانه

طراحی اختصاصی برای قرار گرفتن انواع اجاق ها  به منظور انعطاف پذیری بیشتر در پخت و پز.

اجاق های زیر کابینتی

همانطور که از نام این اجاق پیداست تمامی قسمت های گازرسانی و تجهیزات این نوع اجاق ها در زیر کابینت نصب می گردد و فقط قسمت شعله پخش کن و کلید های عملکردی بر روی کابینت یا صفحه کار اجاق نصب می گردد. این دسته از اجاق ها به تازگی وارد بازار ایران شده است.

۹ دیدگاه برای معرفی انواع اجاق گاز صفحه ای یا توکار ثبت شده است

 1. سلام. میشه لطف کنید و من رو راهنمایی کنید؟ میخوام بدونم در حال حاضر بهترین برند اجاق گاز صفحه ای که در بازار ایران وجود داره چیه؟
  راستش من تعریفهای خوبی از برندهای ایرانی نشنیدم. به خاطر همین میترسم برای خرید اقدام کنم.

  1. سلام . در حال حاضر اتفاقا برندهای خیلی خوبی در بازار داخلی وجود دارد . که برخی از آنها با بهترین قطعه سازان دنیا همکاری داشته و در تولیدات خود از این قطعات استفاده میکنند . برند هایی مثل آلتون ، آروما ، داتیس ، استیل البرز ، تی اند دی و .. . در حال حاضر به نظر من آلتون ، آروما و داتیس کیفیت بسیار خوبی دارند و همچنین پشتیبانی و خدمات پس از فروش مناسب . و قطعا پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود . موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + چهار =